Veterinární klinika Zbirow
... komplexní péče pro psy a kočky
Kontakt
Mobil: 602 432 180
Tel. / Fax: 371 794 475
E-mail: info@veterinavozak.com

Ceny u veterináře ... zobrazit/skrýt článek ▼

Ceny u veterináře

1. Jak veterinární lékaři kalkulují ceny za svojí práci?
Ceny jsou u veterináře smluvní, čili nejsou nijak regulovány a jsou zcela v režii majitele praxe.Komora veterinárních lékařů pouze doporučuje minimální ceny za veterinární úkony. Každý veterinární lékař tak oceňuje svojí práci podle různých měřítek, respektive podle jím preferovaných kritérií. Dominantním kritériem je samozřejmně doba a zkušenosti lékaře a jeho týmu s tím„nerozladit klienta cenou“.

2. Jak je možné, že za stejný úkon si různí veterinární lékaři účtují jiné ceny?
Každý veterinární lékař si své práce cení jinak. Do ceny se také samozřejmě musí promítnout nákladová stránka praxe. Je například rozdíl, zda veterinář podniká ve svém domě či je v nájmu. V ceně za veterinární ošetření se dále odráží velké množství aspektů: místo podnikání, charakter praxe (všeobecná vs specializovaná), přístrojové vybavení a podobně.A jeho dlouholeté zkušenosti,které získal praxí s ezvířaty

3. Jak je ale možné, že se ceny často tak markantně liší?
Ceny za jednotlivé úkony (například vyšetření uší) se opravdu v rámci jednotlivých praxí někdy liší několikanásobně. Je ovšem nutné si uvědomit, že vyšetření uší Vašeho psa v čisté, voňavé a upravené ordinaci, bezespěchu, za asistence příjemného personálu a bez čekání nemůže stát stejně, jako po hodině čekání v zapáchající přeplněné čekárně a minutovém rychlovyšetření upachtěným doktorem ve špatné náladě. Veterinární lékař Vám totiž v této chvíli neprodává jen ono vyšetření a kapky do uší, ale především vlastní standard a hlavně vlastní vkus a metodiku jak k danému případu přistupuje.Hraje zde úloha například jaký přístroj k vyšetření použije ,bud jen vizuálním pohledem ev speciálním kamerovým systémem.Dále prodává vlastní představu o ošetření Vašeho zvířete ve standardu, který si sám nastavil a ocenil a který si zase jiný veterinární lékař nastavil a ocenil zcela jinak.

4. Ale například vykastrovat kočku lze přece jen jedním způsobem a přesto se ceny mezi veterináři tak hrozně liší.
Toto je nejčastější omyl chovatelů zvířat. Pravdou je, že ke stejnému cíli (vykastrované zvíře) lze dojít různými cestami. Vše začíná již předoperačním vyšetřením, které lze buď zcela pominout nebo naopak udělat podrobně (odběr krve, EKG, apod.). Již zde cena narůstá. Dále vše pokračuje volbou anestetik – bezpečnější a modernější anestetika jsou obecně několikanásobně dražší než ta původní. Samotná operace pak může být prováděna na různých místech: na dvorku chovatele či na sterilním operačním sále. Vybudování operačního sálu a sterilní nástroje však také stojí více než zahradní stolek. Rána může být vedena od hrudní kosti až po zadek a nebo prováděna semilaparoskopickou-háčkovou metodikou,kdy steh je jen jeden cm. rekonvalescence je pak mnohonásobně rychlejší a pacientka netrpí bolestmi.Na šití rány lze dále používat moderní, ale 100x dražší materiály než jsou ty používané dříve. Také pooperační ošetřování může být různé: od rychlého vyexpedování zvířete do domácího ošetřování až po 24 hodinové pozorování na veterinárním pracovišti – zde je ovšem nutné zaplatit někoho, kdo bude pozorování pečlivě provádět. Po celou dobu operace lze zvíře také monitorovat přístroji, tj. jak pracuje srdce, jak zvíře dýchá, jestli se nedusí apod., nebo vše nechat na náhodě a čekat, jak to dopadne. Nejlevnější monitorovací přístroj stojí desítky tisíc korun.

5. A na co všechny ty nákladné nesmysly, když výsledek je v obou případech stejný – vykastrovaná kočka?
Smyslem oněch „nákladných nesmyslů“ je snížit rizika v průběhu operaci i po ní. Výsledkem je pak dobře se hojící rána a rychlá rekonvalescence zvířete. Dobrá medicína je drahá, ale je jen na chovateli zvířete, do jakého standardu chce investovat.

6. Jak je možné, že přestože jsem se byl veterináře jen na něco zeptat, účtoval mi stovku za konzultaci?
Naše veterinární klinika poskytuje poradenství zdarma,pokud se jedná o konkrétní případy,které se ev později nevyhnou odbornému řešení.Váš veterinární lékař je podnikatel jako každý jiný a podnikání je činnost, jejiž smyslem je vytváření zisku. Aby mohl tuto činnost vykonávat, musel investovat do šestiletého studia a i v průběhu praktické činnosti investuje ročně nejméně tisíce korun do sebevzdělávání. To vše proto, aby Vám mohl fundovaně poradit, aby měl opravdu nejmodernější poznatky a mohl je předat svým klientům. Proto si účtuje za konzultace – investoval nemálo prostředků a logicky chce peníze zpět.

7. Jak je možné, že jedna tableta na odčervení stojí třeba 50,- Kč?
Veterináři často prodávají léky ve srovnání například s lékárnami poměrně s vyššími rabaty. Tento fakt je způsoben dvěma příčinami: (1) Veterinář vám prodává například jednu tabletu na odčervení vaší kočky, ale koupil balení, které obsahuje tablet deset. Takto nejste nuceni koupit celé balení za stovky korun (jako v lékarně), ale pouze jednu tabletu, kterou právě potřebujete. Pro veterináře se tímto ale léčivo zdražuje, protože mu leží delší dobu na skladě. (2) Veterinář s léčivem prodává i rady, jak správně lék použít, aplikovat a dávkovat. On není prodavačem léků, ale odborníkem, který ví, kterým přípravkem bude problém vašeho zvířete úspěšně vyřešen.

8. Zdá se mi, že veterináři jsou strašně drazí. U lidského doktora nic neplatím a třeba i to krmivo co mi veterinář doporučil, je dražší než jídlo co jím já sám.
Kontrast mezi veterinární péčí a standardní zdravotní péčí o člověka je v našich podmínkách opravdu markantní. Zatímco u veterináře vše hradí klient z vlastní kapsy, ve státních zdravotnických zařízeních je vše hrazeno zdravotní pojišťovnou a to ještě velmi špatně. Výsledkem je, že zatímco například psovi je zlomená končetina dána do supermoderní dlahy za 1000,- Kč, u člověka si podobný nadstandard dokážeme jen těžko představit. Z nízkého pojistného tato dlaha být hrazena nemůže a že by si ji postižený sám zaplatil, je spíše nepravděpodobné. Proto se v nemocnicích raději ani nenabízí a většina z nás dostane klasickou a levnou sádru. Je prostě nutné přijmout skutečnost, že kvalitní veterinární péče je a bude drahá. Zdravotní péče o člověka je ještě mnohonásobně dražší, ale systém solidarity zajišťuje, že zdraví pojištěnci platí ze svého pojištění péči nemocným.NAŠTĚSTÍ UŽ DNES LZE PACIENTY PRO PŘÍPADNÉ ONEMOCNĚNÍ A ÚRAZY POJISTIT.

9. Já ale nemám tolik finančních prostředků na tento typ veterinární péče. Znamená to, že si nemohu pořídit psa?
Než si pořídíte zvíře, je každopádně vhodné si předem zjistit, jak nákladný jeho provoz bude. Veterinární péče se nabízí v různé kvalitě, stejně tak jako jiné služby. Volba standardu (pokud nejsou Vaše požadavky nijak extrémní) je absolutně na Vás a Vy máte plné právo si prostřednictvím volby veterinárního pracoviště zvolit takovou kvalitu služeb, jakou požadujete a hlavně jakou bude schopni a ochotni hradit.

10. Byl jsem u svého veterináře ze službami spokojený, ale vždy mě šokuje vysoká cena za ošetření. Co mám dělat?
Jak již bylo řečeno, každý veterinární lékař sám sebe oceňuje jinak. Veterinární lékař Vám nabízí svůj standard, svoji kvalitu, svůj (originální) přístup a své dlouholeté zkušenosti které třeba začínající pracoviště nikdy nemůžou nabídnout. Nabízí, nikoli nutí. On se pravděpodobně domnívá, že je to takto správně a věří, že to co poskytuje, je medicínsky a morálně správně. Nechce tento styl měnit, protože k jeho dosažení nebyla vždy lehká cesta. Ne vždy ale jsou s tímto klienti spokojeni a to je zcela normální jev. Každý preferuje jiná kritéria veterinární služby – někdo má rád hodinovou návštěvu, aby se mohl na vše řádně vyptat a chce všemu rozumět, jiný zase spěchá a nesnáší dlouhé průtahy. Jeden vyhledává levné služby, druhý ocení podrobná, pečlivá, nicméně drahá vyšetření. To vše je zcela standardní a běžná praxe v každé oblasti služeb. Je proto vhodné, aby si každý chovatel našel „svého“ více či méně ideálního veterináře, který bude splňovat jím preferovaná kritéria pro dobrý veterinární servis.

 

 

Artroskopie ramenního kloubu psa-OCD ... zobrazit/skrýt článek ▼

na obrázku z LCD monitoru vidíte část uvolněné chrupavky která se volně nekontrolovatelně pohybovala v kloubním prostoru ramenního kloubu psa,a způsobovala velkou bolest a tlak na přilehlé kloubní pouzdro při došlapu končetiny.Cílem operace je miniinvazivní vyjmutí uvolněné chrupavky z ložiska,a vybroušení léze. Po opearci se do několika měsíců ložisko obnoví chrupavkou vazivovou.Gastroskopie jícnu,žaludku u psa ... zobrazit/skrýt článek ▼

na snímku vidíte pohled na vyšetření psa speciální trubicí zakončenou mikrokamerou ozn.jako gastroskop. Je takto možné vyšetřit pacienta v prostoru ,kam se není možné podívat jinou uzavřenou technikou ani ostatními vyšetřeními RTG.Sonografie apod. narozdíl od klasické gastroskopie bez kamery nám tento přístroj umožnuje sledovat veškerý pohled na LCD Monitoru bez nutnosti ostření na přistroji,lepší rozlišení,kvalitní diagnostický výsledek,pořízení záznamu.Cizí tělesa ve střevech pacientů ... zobrazit/skrýt článek ▼

Na fotografiích vidíte několik případů ucpaných střev po pozření cizích předmětů u psů.jedná se o různé hračky,míčky,pecky od ovoce,igelitové tašky a podob.Totální endoprotéza kyčle u psa ... zobrazit/skrýt článek ▼

V současné době používáme cementované implantáty od spol Aesculap a Prospon. Záleží na výběru vhodnosti daného pacienta,stáří,ev poškození kyčelního kloubu apodob. Metoda totální endoprotézy kloubů je již známa mnoho desetiletí,obzvlášte v human.medicíně,taktéž ve veterinární. Vzhledem k rozdílu mezi člověkem a psem,ohledně zátěže dolních končetin,jsme doposud u malých ale i u velkých plemen používali metodu,při onemocnění DKK(dysplazie kyčelních kloubů)totální resekci hlavice femuru,kdy se kloub ponechal po odříznutí hlavice stehenní kosti s tukovým pouzdrem přerůst tzv.pseudo kloubem z vazivové hmoty a tedy cílem bylo zbavit psa bolestí v dané oblasti ,a za částečné ,nebo v lepších případech úplné obnovení hybnosti dolní končetiny. U pacientů do 15 kg to nebýval problém,ale DKK je především vývojovým onemoc.velkých a obřích plemen,váhy 40-60 kg,kde tato metoda nebyla vůbec optimální a i s jistou mírou kontraindikace!!! Metoda totální endoprotézy kyčle vrací pacienta již po pár dnech do běžné chůze a po několika týdnech do plného aktivního života .Ektropium a Entropium víček u psů ... zobrazit/skrýt článek ▼

Na dvou případech,které k nám byli referovány,jsou vidět nepřirozené zatočení či vychlípení očních víček.Pokud se jedná o entropium,vtáčí se víčka dovnitř,pokud dochází k odchlípení víček ven,především spodního,tedy oddálení od oka,nazýváme to ektropiem. Oba dva tyto syndromy jsou pro pacienta velmi nebezpečné,vzhledem k oku,vnitřní rotace způsobuje nadměrné dráždění oční rohovky,až následné trvalé poškození.Superfic.Keratitis. Vychlípené víčko,tedy ektropium zase zachytává jako lapač veškeré nečistoty a prach,a tedy trpí trvalým chronickým zánětem,alergie apodob. U obou případů těchto vývojových vad, bez chirurgické korekce,plastické operace, není možné pacienta vyléčit.Kastrace(sterilizace) u kočky-Semi-laparoskopická ... zobrazit/skrýt článek ▼

Detailní fotografie postupu sterilizace kočky laparoskopickým přístupem do 1 cm řezu. Téměř totožná operace je (jen poměrně k pacientce větší) u ovariohysterektomii fen.Operace prasklého kolenního vazu LCC ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacientka fena plemene rotwajlera stáří 4 roky,utrpěla úraz na zledovatělém chodníku ,ruptura předního křížového vazu, diag. LCC Rupture. Operace se provádí vleže na boku laterálním přřístupem do kolenního kloubu,zákrok spočívá v revizi kloubních struktur,odstranění zbylých pasklých vláken vazu a pokud je postižen i meniskus,tedy odtržení,preferuji pouze částečnou extrakci vzhledem ke stabilitě a fyziologické funkci tohoto vazivového polštáře.Po výše uvedeném postupu a po sešití kloubního pouzdra speciální technikou,kdy stehy imbrikují,tedy více stahují kloubní struktury k sobě,nad pouzdro zakládám za malé kostičky oválného tvaru jménem fabely extrakapsulární fixační vlákno ,nevstřebatelné ,typ.Mersilen 4 mm a provrtám na hřebenu tibie otvor a smyčkou spojím.Do kloubu aplikuji specální ochrannou látku olejovité konzistence a koleno se uzavře běžným postupem. Rehabilitaci s postiženou končetinou doporučuji po vyjmutí stehů aktvním cvičením,protahováním končetin dopředu podél těla i vzad,možno li plavání 14 dní po operaci ve vaně bazénu. Návrat k znovuobnovení plné chůze by měl v případech bez jakýchkoliv komplikací být za cca do tří měsíců po zákroku.Operace páteře - otevření páteřního kanálu frézou z boku ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacientka stáří 7.let,byla provedena operace páteře metodou hemilaminektomie,která spočívá v zákroku a přístupu k páteřnímu kanálu z boku,po odstranění obratlových výstupů,facety,provádíme frézování až těsně nad míchu.Dále postupuji ostrými "Duck" kleštěmi až k prvnímu obalu, dura mater, míchy,z prostoru je nutno odsát krevní sraženiny a pastovitou hmotu disku ,která spolu s obrovským tlakem otoku způsobuje kompresi míchy a tedy ochrnutí většinou zadní,bederní oblasti pacienta.Tato hmota bývá většinou rozptýlena v celé oblasti páteřního kanálu v místě poranění. Po odsátí se nad frézovaný obratel vkládá tukový štěp přímo z operační rány pacienta,kvůli ochraně nervové tkáně a přilehlých struktur.Uzavření rány probíhá běžným rutinním způsobem.Pacient je hospitalizován do druhého dne a předán majiteli. Nedílnou součástí je rehabilitační postoperační přístup k pacientovi,který zahrnuje dle možností cvičení, aktivní protahování končetin ze strany majitele již 3 den po operaci,závěs v břišní oblasti na šátek tzv trakař. Po vyjmutí stehů 10-12.den po zákroku doporučuji plavání ve vaně či malém bazenu,a rehabilitační ohybné cviky na gymnastic.balonu s pohyby vpřed a vzad s cílem uvolnit kontrahované a atrofované svalstvo podél páteřního kanálu.Invaginace střevní kličky u 1tinite NO ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacient k nám byl přiveden z jiného pracoviště s příznaky akutního břicha, bolestivosti, kachexií. Rtg a operační foto prokázalo vsunutí části střeva do sebe, akutní zástava pasáže zažitiny, neprůchodnost. Operativním zákrokem bylo vráceno do původní polohy.Dysplazie kyčelních kloubů DKK ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacient Alvi, labradorský retrívr, výrazné vývojové poškození kyčelních klobů a to oboustranně více jak 4. stupeň, pro srovnání snímek zdravého psa stejneho plemene.Torze žaludku u dogy ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacientka byla přivedena s velkou tympanií,bolestivostí břicha a sliněním.Tato kombinace je ve většině případů velmi akutním problémem torze žaludku,o 180 stupnů i více.viz rtg prokazuje výše uvedené.Pacient musí být okamžitě operován,musí být provedena dekomprese žaludku a masivní infůzní terapie,a následně repozice orgánů dutiny bříšní do správné polohy!!!Radio-čtecí zařízení + čip/ukázka přístroje ... zobrazit/skrýt článek ▼

čipování provádíme ambulantně bez jakékoliv sedace na počkání v oblasti vlevo za krkem jednorázový vpich je minimálně bolestivý a neinvazivní a na celý život,riziko ztráty je naprosto nulové.Vlastní čip má velikost přibližně malého zrnka rýže.Fraktura radia a ulny u golden retrievra ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacient utrpěl úraz při procházce v lese, následná fraktura obou kostí radia i ulny. Druhé foto je 3 měsíce po zákroku osteosyntetickou ploténkou.Ultrazvuk zubní kámen ... zobrazit/skrýt článek ▼

Foto před ultrazvukem č.1Operace páteře - Hemilaminektomie ... zobrazit/skrýt článek ▼

Jezevčík 7 let,posttraumatická komprese míchy v oblasti th11-th12. Video pacienta měsíc po operaci.Před operací ochrnul na obě zadní končetiny,bez jakékoliv citlivosti povrchní i hluboké.Popis operace je popsán u pacienta výše,který utrpěl stejné poranění.Osteosarkom u psa plemene BSP ... zobrazit/skrýt článek ▼

Pacient 2 roky stáří,byl přiveden s obtížemi bolestmi a kulháním na levou zadní končetinu,rtg prokázalo osteolytické změny nad tarzalním kloubem,a metatastatická ložiska na plicích viz.foto.Spondylozis-Ankyloza páteřních obratlů ... zobrazit/skrýt článek ▼

na snímku vidíte boční laterální pohled na páteř bílého švýcarského ovčáka s problémy při koordinaci pohybů a při vstávání.Cizí tělesa ve střevech a žaludku psa-corpora alienia-kameny ... zobrazit/skrýt článek ▼

Extirpace ušního zvukovodu u psa-americký kokršpaněl ... zobrazit/skrýt článek ▼

U výše popsaného pacienta byl celkově odstraněn, pro chronickou deformaci, jak horizont tak vertikálního zvukový tunel.Fraktura(zlomenina) kloubní hlavice lokte u psa ... zobrazit/skrýt článek ▼